Jak wpływ pogody i zmieniającej się przyrody wpływają na nasze emocje i sen?

Natura i otaczająca nas przyroda odgrywają dużą rolę dla ludzkiego samopoczucia. Co więcej, mają one wpływ nie tylko na nasze emocje, ale także na jakość naszego snu. Zresztą sami pewnie z łatwością możemy zauważyć, że nasze nastroje są uzależnione od warunków pogodowych czy otoczenia, w którym aktualnie przebywamy. Wśród zieleni natury zazwyczaj czujemy ukojenie oraz spokój, a nadchodzący deszcz sprawia, iż jesteśmy bardziej przygnębieni i niechętni do pracy.

Emocje a przyroda i pogoda

Do tej pory zdążyło się pojawić już wiele badań naukowych, które wyraźnie wskazują na znaczący związek między ludzkimi emocjami a działaniami natury. Tak też przykładowo udowodniono, że światło słoneczne i ciepło mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, gdyż zwiększają poziom serotoniny w mózgu, a ta z kolei obniża poziom stresu. Natomiast wyższe temperatury powietrza mogą powodować, iż nasz organizm produkuje mniej kortyzolu, co również przyczynia się do polepszenia nastroju. Warto też zauważyć, że wraz ze słoneczną i sprzyjającą pogodą jesteśmy bardziej skorzy do praktykowania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a ruch także uwalnia pozytywne hormony decydujące o naszym samopoczuciu. Trudno więc zaprzeczyć, że przyroda i pogoda odgrywają dużą rolę w kształtowaniu ludzkiego nastroju. Jeśli warunki atmosferyczne nie są przychylne, naturalnie odczuwamy spadek wydajności i towarzyszą nam bardziej negatywne emocje.

Sen a przyroda i pogoda

Nie inaczej jest w przypadku kwestii snu, na którego jakość również wpływają czynniki naturalne, a zwłaszcza pogoda. Jednym z najbardziej oczywistych przykładów jest oddziaływanie temperatury. Jeśli dokucza nam chłód lub upał, o wiele ciężej jest nam zasnąć, a tym samym nie jesteśmy w stanie cieszyć się prawdziwie regenerującym wypoczynkiem. Jednakże deszcz, który na co dzień może wprawiać nas w negatywny nastrój, dla snu może być z kolei sprzyjającym czynnikiem. Dźwięki spadających kropli są często kojącym doświadczeniem pozwalającym wręcz cieszyć się głębszym wypoczynkiem. Niektóre osoby relaksują również odgłosy burzy czy wyraźnie słyszalny powiew wiatru. Jednak należy pamiętać, że nie jest to reguła i w wielu przypadkach intensywna pogoda może po prostu zakłócać jakość snu. Nie bez znaczenia pozostają także takie kwestie jak poziom wilgotności czy ilość światła słonecznego. Zbyt suchy czy zbyt wilgotny klimat może prowadzić do problemów z układem oddechowym, co bezpośrednio wpływa na głębokość wypoczynku. Natomiast dłuższe dni w okresie letnim mogą sprawić, że trudniej zasnąć, szczególnie jeśli nie posiadamy odpowiednich zasłon czy rolet, aby zaciemnić pomieszczenie, w którym śpimy. Jaki natomiast wpływ może mieć tutaj przyroda? Przynajmniej taki, że posiadając na co dzień duży kontakt z naturą, jesteśmy w stanie cieszyć się bardziej regenerującym wypoczynkiem. Towarzystwo przyrody sprawia, iż łatwiej radzimy sobie ze stresem, potrafimy wyciszyć umysł, a tym samym zapewnić sobie spokojny sen. Warto również pamiętać o tym, że dobry sen wynika z wygodnego podłoża – zalecamy zatem kupno materaca, który będzie idealnie pasował do naszych potrzeb.

Pogoda i zmieniająca się przyroda mają zatem zauważalny wpływ na nasze emocje oraz ludzki sen. Choć nie możemy kontrolować warunków atmosferycznych, to jednak jesteśmy w stanie lepiej zadbać o swoje samopoczucie oraz jakość wypoczynku, stosując odpowiednie techniki. Powinniśmy też jak najczęściej korzystać z dobrodziejstw natury i sprzyjającej pogody, gdyż dzięki nim zapewniamy sobie dobry nastrój i regenerujący sen.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *