Co to jest politurowanie?

Politura jest to roztwór szelaku i spirytusu, który w meblarstwie używa się do wykańczania powierzchni mebli. Politurowanie jest znane już od XVII w. Każdy producent mebli ma swoją tajemna recepturę, którą używa do wykonywania politury. Obecnie metoda ta jest stosowana głównie w renowacji starych mebli. Wykonywanie tego zabiegu można nazwać sztuką, ponieważ od początku do końca jest robiona ręcznie. Efektem jest gładka błyszcząca powierzchnia, dzięki której widoczne jest usłojenie i naturalna barwa drewna. Jednak, aby osiągnąć takie wyniki, trzeba poświęcić dużo czasu na naukę i nabyć doświadczenia, ponieważ prawidłowe nałożenie politury wymaga nie tylko wprawy, ale również dogłębnej znajomości tematu. Proces politurowania jest odwracalny, po oczyszczeniu powierzchni można ją zmyć, dlatego meble pokryte politurą są wrażliwe na działanie gorąca oraz alkoholu. Politurowanie jest niezwykle czasochłonne i pracochłonne oraz wymaga dużo cierpliwości od pracującego rzemieślnika. Każde poruszenie tamponem nasączonym politurą jest później widoczne na meblu, w związku z tym widoczne są wszelkie niedociągnięcia.

W jaki sposób się polituruje?

Politura nakładana jest przy pomocy miękkiej szmatki, a najczęściej tamponu z waty owiniętego w materiał. Proces politurowania to cztery etapy:
odpowiednie przygotowanie drewna i początkowe gruntowanie politurą,
dotarcie porów przy użyciu pumeksu,
przegrunt, ponowne politurowanie, tym razem z dodatkiem oleju,
usuniecie nadmiaru oleju i polerownie powierzchni.
Każdy rzemieślnik ma swoją technikę kładzenia politury, wypracowaną przez lata doświadczeń. Tego typu zabiegów nie można nauczyć się z książki, trzeba wielu ćwiczeń, aby nabrać praktyki. Każdy rodzaj drewna ma swoje potrzeby odnośnie politurowania i trzeba go powoli wyczuwać, kładąc kolejne warstwy. Należ pamiętać, że politurowanie to przywilej wartościowych gatunków drzewa, tanie iglaste odmiany nie zasługują na to, aby wykorzystać na nich tę technikę. W szczególny sposób polituruje się meble intarsjowane różnymi rodzajami drewna, gdzie każde ma swoje wymagania i potrzeby,

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *