Czy sen może złagodzić ból? Jak poprawa jakości snu może pomóc w radzeniu sobie z bólem?
Z pewnością wielu z nas spotkało się z założeniem, że sen może działać przeciwbólowo. Ile jednak jest w tym prawdy? Czy sen faktycznie jest w stanie łagodzić ból różnych części ciała? Badania naukowe coraz częściej wskazują, że jakość snu rzeczywiście może odgrywać znaczącą rolę w zarządzaniu bólem i poprawie ogólnego samopoczucia. W tym artykule wyjaśnimy, jak to jest możliwe.
Łagodzenie bólu za pomocą snu
Uważa się, że regulacja bólu oraz sen posiadają wspólne mechanizmy neurobiologiczne. Natomiast z uwagi na procesy regeneracyjne, zachodzące podczas wypoczynku, śmiało można stwierdzić, iż uwzględniają one również wszelkie nieprawidłowości w organizmie, także te związane z bólem. Poza tym doskonale wiemy, że brak snu przyczynia się do spadku odporności, który również może wiązać się z pojawieniem się dolegliwości bólowych. Wykazano, iż niedostateczny wypoczynek doprowadza do osłabienia funkcji receptorów opioidowych – to one są odpowiedzialne za tłumienie bólu. Dlatego też chcąc złagodzić swoje dolegliwości bólowe, powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość snu.
Regenerujący wypoczynek dotyczy również aktywacji tych obszarów mózgu, które są związane z odczuwaniem i zarządzaniem bólem, takich jak wyspa i kora przedczołowa. Ponownie więc w trosce o prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a tym samym złagodzenie bólu, należy lepiej zatroszczyć się o długość i jakość snu.
Praktyczne wskazówki dla osób z przewlekłym bólem
Co jednak zrobić, aby faktycznie cieszyć się regenerującym snem, który pozwoli uśmierzyć dokuczliwy ból? Przede wszystkim należy zadbać o regularny harmonogram wypoczynku. Powinniśmy zawsze budzić się i kłaść spać o tej samej porze. Przykładowo więc ból głowy może być spowodowany rozregulowanym zegarem biologicznym, który nie pozwala zachować jakościowego i głębokiego snu. Nie bez znaczenia pozostają też warunki naszego wypoczynku. Być może przyczyną dolegliwości bólowych jest źle dobrany materac o zbyt dużej twardości lub odkształceniach, które nie zapewniają stabilnego wsparcia ciała. Aby jeszcze lepiej zatroszczyć się o swój sen, warto zaciemnić sypialnię i zachować w niej optymalną temperaturę wynoszącą 18-20 stopni Celsjusza. Relaksacja organizmu przed wypoczynkiem również może być kluczowa. Praca do późnych godzin oraz wszechobecny stres to dwaj najwięksi wrogowie zdrowego snu. Pozwólmy sobie więc na odpoczynek, wyciszenie umysłu. Możemy także oddać się pewnym technikom relaksacyjnym, takim jak medytacja czy rozciąganie ciała. Starajmy się też ograniczyć używanie urządzeń elektrycznych tuż przed snem, gdyż emitują one szkodliwe światło niebieskie zakłócające głęboki wypoczynek. Na koniec pamiętajmy, że choć zdrowy sen może być receptą na dolegliwości bólowe, to jednak w niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza, zwłaszcza jeśli ból towarzyszy nam już dłuższy okres czasu.
Sen odgrywa więc istotną rolę w zarządzaniu bólem i dlatego też warto zadbać o jego dobrą jakość. Niekiedy nawet okazuje się, że to złe warunki wypoczynku są powodem obecności bólu. Głęboki wypoczynek w odpowiednim środowisku jest więc kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.
Najnowsze komentarze