Medykamenty stosowane w leczeniu dny moczanowej.

Kuracja i walka z objawami dny moczanowej poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia

Leczenie dny moczanowej dla lekarza POZ oraz dla specjalisty, jak i rozpoznanie choroby jest skomplikowane. Zazwyczaj pierwszy ostry atak dny moczanowej jest dość spektakularny i dotyczy zapalenia stawu śródstopno-palcowego pierwszego ( palec u nogi).
Wówczas jest on zaczerwieniony i pacjent odczuwa ostry, silny ból.
Jednak ten objaw może również występować wobec innych chorób, więc należy równocześnie przeprowadzić diagnostykę różnicową
Nie jest to do końca potrzebne badanie, gdyż oznaczanie stężenia kwasu moczowego w surowicy w czasie napadu może być na obniżonym poziomie.
To może być mylące, zwłaszcza gdy nie dochodzi do ostrego napadu dny moczanowej wywołującej zapalenie stawu śródstopno-palcoweg.
Wtedy właściwe rozpoznanie dny może być trudne. W przypadku starszych kobiet dna moczanowa najczęściej objawia się zapaleniem stawów palców rąk.

Leczenie dny moczanowej powinno być oparte o prawidłową dietę oraz odpowiednią masę ciała u pacjenta
Schorzenia odbywa się przy pomocy środków farmakologicznych tj:
– allopurinol
-febuksostat

Leki te mają za zadanie trwale obniżyć stężenie kwasu moczowego w organizmie, poprzez eliminacje przyczyn: wytrącania się kryształów moczanu. do tego celu używa się leków blokujących- przemiany metaboliczne z puryn do kwasu moczowego, tzn leków hamujących tzw. oksydazę ksantynową – enzym mający kluczową rolę w metabolizowaniu puryn.

Praktycznie Febuksostat dostępny jest w leczeniu w Polsce od kilku lat w każdej aptece.
Niestety terapia tym lekiem jest droższe niż allopurinolem. Ponieważ febuksostat jest tylko częściowo refundowany.
Szczególnie wskazany dla osób źle tolerujących allopurinol, u których leczenie allopurinolem nie obniża skutecznie stężenia kwasu moczowego – problem pojawia się u pacjentów z upośledzoną funkcją nerek.

Oprócz wymienionych powyżej leków w ostrym stadium dny moczanowej stosuje się jeszcze lek o nazwie kolchicyna. Jednak jej stosowanie powinno być bardzo ostrożne z powodu skutków niepożądanych, które mogą wystąpić. Dodatkowo podczas ostrego napadu dny moczanowej używa się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Natomiast przy występujących przeciwskazaniach w ich stosowaniu pacjentom podaje się glikokortykosteroidy.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *